Lansări orbitale 1961

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1961, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
US 41
SU 9

Lista celor 50 tentative de lansări orbitale din 1961 (din care 15 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare.

Nr. Data Lansator Satelit T Centru Rampă R.
1 31.01 20:21 Atlas Agena A Samos 2 / SAMOS F-1 US PA LC1-1 S
2 04.02 01:18 Molniya 8K78 Tyazholiy Sputnik / 1VA No. 1 SU Baikonur LC1 S
3 12.02 00:34 Molniya 8K78 Venera / 1VA No. 2 SU Baikonur LC1 S
4 16.02 13:05 Scout X-1 Explorer 9 / NASA S-56A US Wallops LA3 S
5 17.02 20:25 Thor Agena B Discoverer 20 / ARGON 1 US VAFB 75-3-4 S
6 18.02 22:57 Thor Agena B Discoverer 21 / CORONA RM-2 US VAFB 75-3-5 S
7 22.02 03:45 Thor Ablestar Transit 3B US CC LC17B S
8 25.02 00:13 Juno II NASA S-45 US CC LC26B F
9 09.03 06:29 Vostok 8K72K Korabl’-Sputnik-4 / Vostok-3 No. 1 SU Baikonur LC1 S
10 25.03 05:54 Vostok 8K72K Korabl’-Sputnik-5 / Vostok-3 No. 2 SU Baikonur LC1 S
11 25.03 15:17 Thor Delta Explorer 10 / P-14 US CC LC17A S
12 30.03 20:34 Thor Agena B Discoverer 22 / CORONA C’-4 US VAFB 75-3-4 F
13 08.04 19:21 Thor Agena B Discoverer 23 / ARGON 2 US VAFB 75-3-5 S
14 12.04 06:07 Vostok 8K72K Vostok / Vostok-3A No. 3 SU Baikonur LC1 S
15 25.04 16:15 Atlas D MA-3 / Mercury SC8 US CC LC14 F
16 27.04 14:16 Juno II Explorer 11 / NASA S-15 US CC LC26B S
17 24.05 19:48 Juno II NASA S-45A US CC LC26B F
18 08.06 21:16 Thor Agena B Discoverer 24 / ARGON 3 US VAFB 75-3-4 F
19 16.06 23:02 Thor Agena B Discoverer 25 / CORONA C’-5 US VAFB 75-1-1 S
20 29.06 04:23 Thor Ablestar Transit 4A/GRAB / Transit 4A US CC LC17B S
21 30.06 17:09 Scout X-1 S-55 / NASA S-55 US Wallops LA3 F
22 07.07 23:29 Thor Agena B Discoverer 26 / CORONA C’-6 US VAFB 75-3-5 S
23 12.07 10:25 Thor Delta Tiros 3 / NASA A-3 US CC LC17A S
24 12.07 15:11 Atlas Agena B Midas 3 / Midas ETS-II F1 US PA LC1-2 S
25 21.07 22:35 Thor Agena B Discoverer 27 / ARGON 4 US VAFB 75-3-4 F
26 04.08 00:01 Thor Agena B Discoverer 28 / CORONA C’-7 US VAFB 75-1-1 F
27 06.08 06:00 Vostok 8K72K Vostok-2 / Vostok-3A No. 4 SU Baikonur LC1 S
28 16.08 03:21 Thor Delta Explorer 12 / NASA S-3 US CC LC17A S
29 23.08 10:04 Atlas Agena B Ranger 1 / NASA P-32 US CC LC12 S
30 25.08 18:29 Scout X-1 Explorer 13 / NASA S-55A US Wallops LA3 S
31 30.08 20:00 Thor Agena B Discoverer 29 / CORONA C”‘-1 US VAFB 75-3-4 S
32 09.09 19:28 Atlas Agena B Samos 3 / SAMOS E-2 US PA LC1-1 F
33 12.09 19:59 Thor Agena B Discoverer 30 / CORONA C”‘-2 US VAFB 75-3-5 S
34 13.09 14:04 Atlas D MA-4 / Mercury SC8A US CC LC14 S
35 17.09 21:00 Thor Agena B Discoverer 31 / CORONA C”‘-3 US VAFB 75-1-1 S
36 13.10 19:22 Thor Agena B Discoverer 32 / CORONA C”‘-4 US VAFB 75-3-4 S
37 21.10 13:53 Atlas Agena B Midas 4 / Midas ETS-II F2 US PA LC1-2 S
38 23.10 19:23 Thor Agena B Discoverer 33 / CORONA C’-8 US VAFB 75-3-5 F
39 27.10 16:30 Kosmos 63S1 DS-1 No. 1 SU Kapustin Mayak-2 F
40 01.11 15:32 Blue Scout II Mercury-Scout 1 / Mercury MS-1 US CC LC18B F
41 05.11 20:00 Thor Agena B Discoverer 34 / CORONA C’-9 US VAFB 75-1-1 S
42 15.11 21:22 Thor Agena B Discoverer 35 / CORONA C’-10 US VAFB 75-3-4 S
43 15.11 22:26 Thor Ablestar Transit 4B US CC LC17B S
44 18.11 08:12 Atlas Agena B Ranger 2 / NASA P-33 US CC LC12 S
45 22.11 20:45 Atlas Agena B Samos 4 / Samos 4 (E-5) US PA LC1-1 F
46 29.11 15:07 Atlas D MA-5 / Mercury SC9 US CC LC14 S
47 11.12 09:39 Vostok 8K72K Zenit-2 No. 1 SU Baikonur LC1 F
48 12.12 20:40 Thor Agena B Discoverer 36 / CORONA C”‘-5 US VAFB 75-3-4 S
49 21.12 12:30 Kosmos 63S1 DS-1 No. 2 SU Kapustin Mayak-2 F
50 22.12 19:12 Atlas Agena B Samos 5 / Samos E-5 US PA LC1-2 S