Lansări orbitale 1960

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1960, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
US 31
SU 9

Lista celor 40 tentative de lansări orbitale din 1960 (din care 19 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare. Pentru Ținta orbitală, detalii găsiți pe site-ul planet4589.org.

Nr. Data Lansator Satelit Țintă T Centru Rampă R.
1 04.02 18:51 Thor Agena A Discoverer 9 (CORONA C-6) US VAFB 75-3-4 F
2 19.02 20:15 Thor Agena A Discoverer 10 (CORONA C-7) US VAFB 75-3-5 F
3 26.02 17:25 Atlas Agena A Midas 1 (Midas ETS-I F1) US CC LC14 F
4 11.03 13:00 Thor Able IV Pioneer V (P-2) EEO US CC LC17A S
5 23.03 13:35 Juno II NASA S-46 US CC LC26B F
6 01.04 11:40 Thor Able II Tiros 1 (A-1) LEO/I US CC LC17A S
7 13.04 12:02 Thor Ablestar Transit 1B LLEO/I US CC LC17B S
8 15.04 15:06 Vostok-L 8K72 Luna-4 LEO/I SU Baikonur LC1 F
9 15.04 20:30 Thor Agena A Discoverer 11 (CORONA C-8) LLEO/I US VAFB 75-3-5 S
10 16.04 16:07 Vostok-L 8K72 Luna-4 SU Baikonur LC1 F
11 13.05 09:16 Thor Delta Echo (A-10 Echo) US CC LC17A F
12 15.05 00:00 Vostok 8K72 Korabl’-Sputnik (Vostok-1P) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
13 24.05 17:36 Atlas Agena A Midas 2 (Midas ETS-I F2) LLEO/I US CC LC14 S
14 22.06 05:54 Thor Ablestar Transit 2A LEO/I US CC LC17B S
15 29.06 22:00 Thor Agena A Discoverer 12 US VAFB 75-3-4 F
16 28.07 09:31 Vostok 8K72 [Korabl’-Sputnik] SU Baikonur LC1 F
17 10.08 20:37 Thor Agena A Discoverer 13 LLEO/I US VAFB 75-3-5 S
18 12.08 09:39 Thor Delta Echo 1 (A-11) LEO/I US CC LC17A S
19 18.08 19:57 Thor Agena A Discoverer 14 (CORONA C-9) LLEO/I US VAFB 75-3-4 S
20 18.08 19:58 Thor Ablestar Courier 1A US CC LC17B F
21 19.08 08:44 Vostok 8K72 Korabl’-Sputnik-2 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
22 13.09 22:13 Thor Agena A Discoverer 15 (CORONA C-10) LLEO/I US VAFB 75-3-5 S
23 21.09 13:01 Blue Scout Jr Blue Scout D-1 (HETS) LEO/I US CC LC18A S
24 25.09 15:13 Atlas Able P-30 (Able VA) (Able VA) US CC LC12 F
25 04.10 15:23 Scout X-1 ST-2 LLEO/I US Wallops LA3 S
26 04.10 17:50 Thor Ablestar Courier 1B LEO/I US CC LC17B S
27 10.10 14:27 Molniya 8K78 AMS Mars SU Baikonur LC1 F
28 11.10 20:33 Atlas Agena A Samos 1 (SAMOS E-1 No. 1) US PA LC1-1 F
29 14.10 13:51 Molniya 8K78 AMS Mars SU Baikonur LC1 F
30 26.10 20:26 Thor Agena B Discoverer 16 (CORONA C’-1) US VAFB 75-3-4 F
31 03.11 05:23 Juno II Explorer 8 (NASA S-30) LEO/I US CC LC26B S
32 12.11 20:42 Thor Agena B Discoverer 17 (CORONA C’-2) LLEO/I US VAFB 75-3-5 S
33 23.11 11:13 Thor Delta Tiros 2 (NASA A-2) LEO/I US CC LC17A S
34 30.11 19:50 Thor Ablestar Transit 3A US CC LC17B F
35 01.12 07:30 Vostok 8K72 Korabl’-Sputnik-3 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
36 04.12 21:14 Scout X-1 NASA S-56 US Wallops LA3 F
37 07.12 20:20 Thor Agena B Discoverer 18 (CORONA C’-3) LLEO/I US VAFB 75-3-4 S
38 15.12 09:10 Atlas Able P-31 (Able VB) US CC LC12 F
39 20.12 20:32 Thor Agena B Discoverer 19 (CORONA RM-1) LLEO/I US VAFB 75-3-5 S
40 22.12 07:45 Vostok 8K72K [Korabl’-Sputnik] SU Baikonur LC1 F