Lansări orbitale 1960

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1960, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
US 29
SU 8

Lista celor 37 tentative de lansări orbitale din 1960 (din care 18 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare.

Nr. Data Lansator Satelit T Centru Rampă R.
1 04.02 18:51 Thor Agena A Discoverer 9 / CORONA C-6 US VAFB 75-3-4 F
2 19.02 20:15 Thor Agena A Discoverer 10 / CORONA C-7 US VAFB 75-3-5 F
3 26.02 17:25 Atlas Agena A Midas 1 / Midas ETS-I F1 US CC LC14 F
4 11.03 13:00 Thor Able IV Pioneer 5 / P-2 US CC LC17A S
5 23.03 13:35 Juno II NASA S-46 US CC LC26B F
6 01.04 11:40 Thor Able II Tiros 1 / A-1 US CC LC17A S
7 13.04 12:02 Thor Ablestar Transit 1B US CC LC17B S
8 15.04 20:30 Thor Agena A Discoverer 11 / CORONA C-8 US VAFB 75-3-5 S
9 16.04 16:07 Vostok-L 8K72 E-3 No. 2 SU Baikonur LC1 F
10 13.05 09:16 Thor Delta Echo / A-10 Echo US CC LC17A F
11 15.05 00:00 Vostok 8K72 Korabl’-Sputnik / Vostok-1P SU Baikonur LC1 S
12 24.05 17:36 Atlas Agena A Midas 2 / Midas ETS-I F2 US CC LC14 S
13 22.06 05:54 Thor Ablestar Transit 2A/GRAB / Transit 2A US CC LC17B S
14 29.06 22:00 Thor Agena A Discoverer 12 / CORONA Diagnostic 1 US VAFB 75-3-4 F
15 28.07 09:31 Vostok 8K72 Vostok-1 No. 1 SU Baikonur LC1 F
16 10.08 20:37 Thor Agena A Discoverer 13 / CORONA Diagnostic 2 US VAFB 75-3-5 S
17 12.08 09:39 Thor Delta Echo 1 / A-11 US CC LC17A S
18 18.08 19:57 Thor Agena A Discoverer 14 / CORONA C-9 US VAFB 75-3-4 S
19 18.08 19:58 Thor Ablestar Courier 1A US CC LC17B F
20 19.08 08:44 Vostok 8K72 Korabl’-Sputnik-2 / Vostok-1 No. 2 SU Baikonur LC1 S
21 13.09 22:13 Thor Agena A Discoverer 15 / CORONA C-10 US VAFB 75-3-5 S
22 25.09 15:13 Atlas Able Able VA US CC LC12 F
23 04.10 17:50 Thor Ablestar Courier 1B US CC LC17B S
24 10.10 14:27 Molniya 8K78 1M No. 1 SU Baikonur LC1 F
25 11.10 20:33 Atlas Agena A Samos 1 / SAMOS E-1 US PA LC1-1 F
26 14.10 13:51 Molniya 8K78 1M No. 2 SU Baikonur LC1 F
27 26.10 20:26 Thor Agena B Discoverer 16 / CORONA C’-1 US VAFB 75-3-4 F
28 03.11 05:23 Juno II Explorer 8 / NASA S-30 US CC LC26B S
29 12.11 20:42 Thor Agena B Discoverer 17 / CORONA C’-2 US VAFB 75-3-5 S
30 23.11 11:13 Thor Delta Tiros 2 / NASA A-2 US CC LC17A S
31 30.11 19:50 Thor Ablestar Transit 3A/GRAB / Transit 3A US CC LC17B F
32 01.12 07:30 Vostok 8K72 Korabl’-Sputnik-3 / Vostok-1 No. 3 SU Baikonur LC1 S
33 04.12 21:14 Scout X-1 S-56 / NASA S-56 US Wallops LA3 F
34 07.12 20:20 Thor Agena B Discoverer 18 / CORONA C’-3 US VAFB 75-3-4 S
35 15.12 09:10 Atlas Able Able VB US CC LC12 F
36 20.12 20:32 Thor Agena B Discoverer 19 / CORONA RM-1 US VAFB 75-3-5 S
37 22.12 07:45 Vostok 8K72K Vostok-1 No. 4 SU Baikonur LC1 F